Schůzky

Co si představit pod pojmem schůzka?

Je to pravidelné setkání dětí z dané družinky (do kterých jsou u nás děti podle věku členěné), které probíhá obvykle každý týden ve stanovený čas v klubovnách Skautského domu v Přerově, Malá Tratidla 14 (nedaleko Technických služeb).

Na schůzce si zpravidla zahraješ spoustu super her, dozvíš se něco zajímavého, potkáš kamarády. Můžeš si spolu s nimi vyzkoušet například tvorbu vlastního časopisu, zasportuješ si, můžeš si splnit  kousek ze skautské stezky a hlavně zažít spoustu zábavy. Při schůzkách využíváme nejen vnitřních prostor naší klubovny, ale i rozlehlou zahradu či přilehlé okolí.  Jednou za čas si v rámci schůzky uděláme výlet i do vzdálenějšího okolí např. do městského parku Michalov či na přerovský bazén.

Schůzky máme členěné podle věkových kategorií tak, aby spolu byli vždy děti přiměřeně stejně staré a vyspělé.

Jsou to:

• benjamínci (kluci i holky) 5 – 7 let
  • vlčata a světlušky 7 – 11 let
  • skauti a skautky 11 – 15 let
  • roveři a rangers (RS) 15 – 26 let
Termíny schůzek pro letošní školní  rok najdete na hlavní stránce.

Skautská výchovná metoda

Skautská výchovná metoda je ucelený systém, který se snaží vést mladého člověka na cestě jeho osobního růstu. Tento systém využíváme při tvoření programů ať už na schůzkách, ale i na výpravách či táborech. Mezi hlavní prostředky patří:

• respektování mravních hodnot
  • týmová práce v malých skupinách
  • sebevýchova
  • motivace dětí pomocí příběhů
  • pobyt v přírodě
  • programy vedoucí k seberozvoji
  • průvodcovská role dospělých
  • služba společnosti
  • prostředí pro nové kamarádské vazby

Týmová práce

Základním prostředkem ve skautské výchovné metodě je družinový systém. Pěti- až sedmičlenné skupiny (družiny) pracují v týmu a společně připravují i realizují program. Družinu vede starší a zkušenější skaut či skautka. Učí se odpovědnosti za druhé a podílejí se na vedení svých vrstevníků. Stávají se spolehlivějšími, získávají samostatnost, sebedůvěru a schopnost spolupracovat.

Stezka

Základním nástrojem současného programu v přerovském skautu je tzv. Stezka. Ta nabízí skautům řadu možností, jak na sobě pracovat: obsahuje soubor aktivit a nápadů, jak se naučit něco nového o sobě, o druhých, o přírodě i o celém světě.

Některé aktivity ve Stezce si vybírá každý za sebe, jiné plní malý tým nebo celý oddíl. Každý má možnost si vybrat to své a dosáhnout cíle. Důraz klademe na kompetence – nestačí jen něco znát, ale mnohem důležitější je umět své znalosti využít ve správnou chvíli.